Vodeći se po staroj izreci ˝svaku informaciju treba dva puta provjeriti˝ ovdje ćemo se osvrnuti na određene glasine vezane za korištenje pametnih telefona. U današnje vrijeme s obzirom na svakodnevnu upotrebu istih ovo su vjerojatno pet najčešćih dezinformacija:
1) aplikacije u pozadini treba stopirati jer troše bateriju i usporavaju mobitele
Ovo čak zvuči i logično, aplikacije se vrte u pozadini i crpe bateriju. Međutim Apple i Android istina omogućavaju takav rad ali on je sveden na minimum, a ako i slučajno app traži veći rad memorije android će je automatski stopirati. Testovi su pokazali da telefon neće osjetiti osjetnu razliku bez app koje i rade u pozadini. Ukoliko i osjetite sporost telefona malo je vjerojatno da je za to kriv multitasking.
2) bluetooth i Wi-fi Direct uništavaju vašu bateriju
Obje naravno rade u funkciji prenosa podataka, jako su korisni ali ovo mišljenje je potpuni mit. Naime nove generacije Bluetootha i Wi-fi Directa troše malo ili nimalo energije dok se ne koriste, čak samo njihovo aktiviranje je ne troši, do potrošnje baterije dolazi kada uključite drugi uređaj i počnete prenositi podatke.
3) jedini punjač koji smijete koristiti je onaj koji ste dobili uz mobitel
Činjenica da tržište dodatne opreme čini dobar dio prihoda tvrtki, i slijedom toga oni su jako motivirani da vas ubijede da morate kupovati OEM originalne punjače. Ali ono što većina kupaca ne razumije je da postoji velika razlika izmedju kvalitetnog third party proizvođača i jeftine kineske kopije. Kvalitetni proizvodjači potpuno su sigurni za korištenje za vaš pamenti telefon jer su izrađeni prema izvornim specifikacijama punjača proizvođača, marke kao Belkin, Amazon…
4)punjenje vašeg telefona preko noći šteti vašoj bateriji
Ovo je zapravo nekad bilo tačno, starije baterije nisu bilo dovoljno ˝pametne˝ i nisu znale kada su skroz pune, a njihovo prekomjerno punjenje s vremenom bi smanjivalo vijek baterije. Današnji mehanizmi samog punjenja su drugačiji, nakon što se vaš telefon napuni automatski prestaje trošiti struju. Dakle, potpuno je sigurno puniti vaš telefon dok spavate.
5) automatsko podešavanje svjetline ekrana štedi bateriju
Također krivo, ideja je da korištenje ugrađenog senzora svjetla vašeg telefona može automatski kalibrirati idealnu svjetlinu ekrana radi uštede energije, odnosno baterije. Realnost je da bi vam to moglo uštedjeti malo baterije zatamnjivanjem ekrana kada je to prikladno. Ipak taj svjetlosni senzor koristi više energije tijekom dana konstantnim ˝pinganjem˝ vašeg procesora za obradu podataka koje prikuplja i odlučuje je li prikladna niža ili viša postavka svjetline.