INDIKATIVNO.com

Putna apoteka – Šta trebate imati kao dio prtljage

U slijedećem tekstu donosimo vam listu preparata, dodataka prehrani, pomagala ili lijekova koji trebaju biti dio svake prtljage, a pružaju vam brzu samopomoć kod manjih i učestalih zdravstvenih problema kao neminovan dio putovanja. Iako izbor seta za putnu apoteku i potencijalne zdravstvene prijetnje uveliko ovise od destinacije i klimatskih osobitosti zemalja u koje putujete navedeni preparati svakako će vam biti od koristi. Mogući problemi sa nabavkom istih u zemljama odredištima su prije svega potencijalne jezične barijere i nemogućnost sporazumijevanja, nepoznati proizvodi drugih tržišta, hitnost upotrebe, radno vrijeme zdravstvenih ustanova, razlika u cijenama i bespotrebno oduzimanje vremena koje treba da iskoristite za lijep provod.

 

 

Da vam se odmor ne pretvori u noćnu moru donosimo vam listu:

 

  1. Probiotici – Malo ko nije iskusio probleme sa probavom prilikom putovanja pri tom ne birajući ni mjesto ni vrijeme bilo da se radi dijareji (proljevu), problemima sa zatvorom, nadutošću, gasovima, grčevima… Probiotici su dobre bakterije koji doprinose regulaciji crijevne mikroflore čija ravnoteža kad se naruši povećava rizik za razvoj tegoba sa digestijom. U ponudi imaju probiotici prikladni za djecu i za odrasle i sa praktično pakiranim pojedinačnim dozama. Poželjno je da budu u kombinaciji sa prebioticima odnosno neprobavljivim vlaknima koja služe kao hrana dobrim bakterijama i stimulišu njhov rast. Između ostalog djeluju tako da onemogućavaju razvoj loših bakterija, luče tvari koje djeluju antibakterijski, regulišu pH crijeva optimizirajući djelovanje probavnih enzima, sprečavaju gubitak vode i čuvaju unutarnju zaštitnu barijeru crijeva probavnog trakta. Mogu se uzimati preventivno ili kod već nastupjelih simptoma.
  2. Oralna rehidraciona sol – Odnosno elektroliti za oralnu rehidrataciju nastalu uslijed dehidracije uzrokovane gubitkom tjelesne tekućine i soli u tijelu kao posljedica proljeva, povraćanja, težih fizičkih i sporstkih aktivnosti. Najčešće dođe u obliku granulata i šumećih tableta koje se otapaju u predviđenu količinu vode. Za optimalnu efikasnost pripremljeni rastvor se pije polako gutljaj po gutljaj.
  3. Voda – Uvijek imajte bocu vode sa sobom prilikom dužih putovanja. Redovna upotreba vode smanjuje rizik od nastanka dehidracije, održava vas svježijim i pomaže u borbi protiv umora uzrokovanog putovanjem.
  4. Lijekovi protiv bolova, za snižavanje tjelesne temperature i prehladu uz konsultaciju sa vašim farmaceutom
  5. Preparati ili lijekovi protiv mučnine i povraćanja tokom vožnje – U ponudi imaju prirodni proizvodi u varijanti tableta, liza, bombona (na bazi đumbira), zatim pomagala kao što su narukvice za zapešće ruke koje djeluju preko akupunkturnih tačaka, te lijekovi koji se izdaju bez liječničkog recepta. Uz konsultaciju sa vašim farmaceutom odaberite najbolju varijantu za vas.
  6. Sredstvo za dezinfekciju površinskih rana
  7. Sredstva za zaštitu od insekata (repelenti) ali i nakon ujeda za ublažavanje simptoma  crvenila i svrbeža.
  8. Preparati sa zaštitnim faktorom za zaštitu od sunca i mast protiv opekotina nakon sunčanja
  9. Krema protiv atletskog stopala (gljivičnih dermatoza)
  10. Lijekovi za žgaravicu uz konsultaciju sa ljekarom ili farmaceutom
  11. Sprej ili pastile za grlo
  12. Flasteri za žuljeve i rane

Korisno:

  • čepići za uši
  • gel za dezinfekciju ruku
  • mreža protiv komaraca

Važno

Navedeni spisak je općeg informativnog karaktera i služi kao orijentir. Sadržaj vašeg kompleta putne apoteke i prve pomoći uvijek ovisi o zemlji u koju želite putovati. Na vrijeme razgovarajte sa svojim ljekarom i farmaceutom o tome kuda idete kako biste zaista ponijeli sve što vam je potrebno. Trudnice, dojilje, djeca i osobe koje koriste lijekove ili imaju posebna medicinska stanja se prije upotrebe bilo kojeg lijeka ili dodatka trebaju konsultovati sa svojim ljekarom ili farmaceutom. Ako morate redovno uzimati lijekove, potrebna vam je dovoljna zaliha na putovanju, barem jedan i po puta veća.

Ako putujete sa (malom) djecom, pitajte svog liječnika koji lijekovi se posebno dobro podnose. Također zapamtite da mreža protiv komaraca može biti od koristi kada putujete u tropske zemlje. I ponesite sa sobom na putovanje u inostranstvo samo one lijekove koje su vaša djeca do sada dobro podnosila.

Ako niste sigurni šta vam treba, možete zatražiti savjet u apoteci i sastaviti set. Jednostavno recite u koju zemlju želite putovati, ko putuje s vama i tada ćete dobiti upravo onaj individualni komplet prve pomoći koji vam je potreban. Ali budite oprezni: ne zaboravite prilikom naručivanja istaknuti bilo kakve alergije ili intolerancije na lijekove, kako bi vam proizvodi zaista odgovarali!

Provjerite status vakcinacije

Kada putujete u ugrožene zemlje, na vrijeme provjerite svoj vakcinalni status! Također se pobrinite da prije odlaska na odmor ponovo odete kod zubara i obavite potrebne tretmane.

 

Sviđa vam se post, podijelite na omiljenim mrežama:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *