Naša galaksija Mliječni put (Milky way) sadrži preko 100 milijardi zvijezda, patuljaste ili divovske razasute duž spiralnih krakova kao i u samom centru galaksije. Uprkos našem rastućem znanju, na mnoga pitanja još nemamo odgovor, i dalje je nepoznanica koliko kalstera postoji, koliko ih se upravo formira, koliko raspada, i kojim uopće tempom. Sve su ovo pitanja na koja ipak polako dobijamo odgovor. I to zahvaljujući teleskopu GAIA, koji je u misiji mapiranja našeg poznatog svemira, ali i više od toga, GAIA otkriva informacije i iz sprektroskopije, temperaturu objekata, starost, masu i brzinu. GAIA postaje mašina za otkrivanje kao niti jedna druga do sada. O preciznijim otkrićima teleskopa ćemo reći nešto više u sljedećim tekstovima.
ESA-in teleskop GAIA kao projekat je pokrenut 2013. godine, a do sada je mislija objavila dva paketa otkrivenih podataka, DATA Release 1 objavljen 2016. godine i DR 2 predočen u septembru 2018. godine. Teleskop je smješten na udaljenosti od oko jedan milion milja od Zemlje. Oblikom podsjeća na šešir koji se rotira, dok pritom koristi svoju britansku kameru od milijardu piksela te prati sve što se kreće i sjaji, sa zapanjujućom preciznošću.
Način rada mapiranja
S obzirom da znamo udaljenost Sunce-Zemlja, GAIA koristi ugao paralakse da izračuna udaljenost do ciljane zvijezde. U pravilu su takvi uglovi mali, GAIA ponavlja opservacije kako bi smanjila greške. U kombinaciji sa prethodono uspostavljenim kretanjem na nebu GAIA nam omogućuje i spoznaju trodimenzionalnog ponašanja zvijezda. Ove informacije će istraživačima dati još bolji uvid u to kako je naša galaksija strukturirana ali i kako se razvija, iz prošlosti u budućnost. Kada spominjemo 3D mapu zvijezda treba naglasiti i mogućnost ovog teleskopa da radi asteroseizmologiju.To je proučavanje suptilnih površinskih rezonancija zvijezda, koje omogućuju saznanje o starosti i veličini zvijezda. Do sada smo dobili precizne podatke iz 47 kalstera zvijezda.
˝Gaia je jedinstvena i revolucionarna za sva polja astrofizike, misija nam je dala precizna mjerenja kretanja zvijezda kroz svemir i njihove udaljenosti od Zemlje… I to je učinila za više od milijardu zvijezda. Nikad prije nismo imali ništa slično ovoj bazi podataka, a od neprocijenjive je važnosti za istraživanje naše galaksije u budućnosti˝. rekao je Jos de Brujine, jedan od vodećih naučnika u ESA-i.
PHOTO: BBC