Danas je Mona Lisa zasigurno najpoznatija slika na svijetu. Naslikana od strane jednog od najvećih slikara Leonarda da Vincija, a trenutno postavljena u muzeju Louvre u Parizu. Nešto je posebno u tom osmijehu žene, koja sjedi prekrštenih ruku obučena u firentinsku nošnju, dok joj pozadinu čini prekrasni planinski krajolik.
Stvaranje slike
Analize su potvrdile da je Leonardo počeo raditi na portretu prije više od pet stoljeća 1503. godine u svom ateljeu u Firenci. S obzirom da je na slici radio dosta dugo, tijekom godina je na slici dodavao više slojeva tankih uljnih glazura.
Sama slika je zapravo jedan od prvih portreta koji predstavlja ženu koja sjedi ispred krajolika. Također ono po čemu se razlikuje od ostalih portreta u to vrijeme je da žena gleda pravo u nas, što se tada smatralo nekonvencionalno. Može se primjetiti da na slici nema obrve, jer je tada bilo uobičajeno da ih žene čupaju. Njeno držanje i prekrižene ruke predstavljaju plemenitost i pobožnost. Leonardo ovdje koristi svoju sfumato tehniku koja nam pokazuje način na koji svijetlost pogađa određene dijelove ženine kože, dok druge ostavlja u tami.
Vlasnici slike kroz vrijeme
Od Leonarda je prvi sliku kupio francuski kralj Franjo prvi 1516. godine, 15-ak godina kasnije kralj prvi put izlaže sliku u polujavnoj umjetničkoj galeriji u Fontainbleauu. Slika se više od 200. godina čuvala u raznim francuskim palačama sve do francuske revolucije. Godine 1800. Napoleon Bonaparte postavlja sliku u svoju privatnu spavaću sobu u Tuilleriesu. Nakon četiri godine slika završava u Velikoj galeriji Louvre i tu ostaje do 1911. godine.
Krađa slike
Portret je 21. augusta 1911. godine nestao iz muzeja i to je privuklo veliku pažnju javnosti. Muzej se zatvara na sedmicu dana zbog istrage, a prvi osumnjičeni za krađu bili su Pablo Picasso i Guillaume Apollinaire. Ali obojica su nakon istrage oslobođeni krivnje.
Nakon dvije godine od nestanka slike dešava se jedna neobična situacija. Naime trgovac antikvitetima u Firenzi Alfredo Geri prima pismo sa pariškim pečatom od čovjeka koji se nazivao Leonardo Vincenzo. U pismu Vincenzo ističe da posjeduje sliku Mona Lise i da želi da se ista restaurira u Italiji. Alfredo Geri je kontaktirao policiju i nakon toga zajedno sa policijom prave klopku kradljivcu koji biva uhvaćen u hotelu Tripoli-Italia. Slika je pronađena u prtljažniku auta Leonarda Vincenza.
Kasnije je utvrđen pravi identitet počinioca, bio je to Vincenzo Perugia, čovjek koji je pomogao u izgradnji staklene vitrine slike u muzeju Louvre. Tvrdio je da je sliku ukrao iz čina domoljublja, jer je želio sliku vratiti u Italiju.
Ko je zapravo Mona Lisa
Postoji par verzija koje objašnjavaju identitet Mona Lise, Sigmund Freund je sugerirao da je žena na slici majka Leonarda da Vincija. Međutim historičari su se najviše usaglasili da je Mona Lisa plemkinja Lisa Gherardini, koja je bila supruga poslovnog čovjeka Francesca del Gioconda, pa se zbog toga i slika zove La Giaconada.
Godine 1962. slika je procijenjena za osiguranje i vrijednost joj je bila 100 milona dolara, što je ekvivalentno danas oko 820 miliona dolara.