Krater Pingualuit se nalazi na sjeveru Kanade, u samoj tundri poluotoka Ungava države Quebec.
Zanimljivo je da je gotovo savršenog kružnog oblika, njegove ivice se uzdižu za 160 metara, te je sa svojih 400 metara dubine najdublje jezero u Sjevernoj Americi. Prečnika je preko dvije milje i vidljiv je iz svemira, nema vidljivih i nevidljivih ulaza tako da je voda koja se akumulira isključivo kišnica i gubi se samo isparavanjem. Ovo jezero je također i jedno od najčistijih, sa vidljivošću od preko 35 metara. Osim što izgleda tajanstveno krater u svojoj unutrašnjosti krije i sedimentne stijene stare stotine hiljada godina ali i fosile organskih tvari koje kriju tragove o historijskim klimatskim tragovima.
Ime jezera se mijenjalo tijekom godina, prvobitno se zvao ˝Cubb Crater˝, koji je dobio od lovca na dijamante koji je prvi organizirao istraživačku misiju. Tek 1999. godine dobija svoje konačno ime ˝Pingualuit˝ koje se može prevesti ˝dje se zemlja diže˝.
Krater je nastao udarom meteora u Zemlju prije 1,4 mil godina, a pretpostavlja se da je udar koji ga je stvorio bio 8500 puta jači od atomske bombe koja je bačena na Hirošimu.
Jezero je prvi put identifikovala posada aviona američkog vazduhoplovstva u junu 1943. godine, ali su njegove slike objavljene tek 1950. godine. Najbliže ljudsko naselje je udaljeno oko 100 km od jezera, tadašnji inuiti su ga nazvali Kristalno oko Nunavik, prije svega zbog bistre kristalne vode.