Najčešći, najednostavniji i najeftiniji unos lijekova za pacijenta je oralni, pa su zbog toga istraživači sa sveučilišta John Hopkins i pristupili ovom istraživanju, sve sa ciljem da poboljšaju učinkovitost lijekova koji se uzimaju na taj način. Rezultati su kako kažu iznenadili i njih same.
Znanstvenici koji stoje iza ovog rada koristili su se naprednim realističnim prikazom anatomije i morfologije ljudskog želuca kako bi stvorili računalni model StomachSim, koji simulira način na koji tijelo reagira na određene položaje te kako oni utječu na apsorpciju tvari uneseni u želudac u obliku oralnih lijekova.
Ova studija je objavljena u časopisu Physics of Fluids.
Rajat Mittal, inženjer i stručnjak za dinamiku fluida sa John Hopkinsa kaže: ˝ Bili smo vrlo iznenađeni da položaj tijela ima tako ogroman učinak na brzinu rastapanja tablete. Nikad nisam razmišljao činim li to ispravno ili pogrešno, ali sada ću o tome definitivno misliti svaki puta˝.
Studija na prvom potpuno realističnom račualnom modelu ljudskog želuca pokazala je da o položaju tijela ovisi u koji će dio želuca tableta dospijeti. Ako ona stigne u njegov najdublji dio antrum, prije će se početi razgrađivati i ispuštati svoje aktivne tvari prema dvanaesniku, odnosno prvom dijelu tankog crijeva. Naravno osim položaja tijela na sami proces ˝dostave˝ tablete utječe i gravitacija.
Rezultati istraživanja
Rezultati pokazuju da je najbolje za što bržu apsorpciju lijeka uzimati ga ležeći na desnom boku. Time se postiže i do 2,3 puta brža razgradnja tablete nego kada se uzima u stojećem položaju. Ležanje na leđima slično je kao i uspravni položaj, dok je ležanje na lijevom boku najgore.
Ako tableti treba 10 minuta da se razgradi dok osoba leži na desnoj strani, ona će se u uspravnom položaju razgraditi za 23 minute, doki bi razgradnja pri ležanju na lijevoj strani mogla potrajati i do 100 minuta. Autori kažu da je okrenuti se na desnu stranu posebno preporučljivo starijim osobama, kao i onima koji su zbog bolesti primorani biti u ležećem ili sjedećem položaju.