Jeste li se ikada zapitali zašto mačke i mnoge druge životinje mesožderke ne jedu voće i povrće, a ipak ne pate od manjka vitamina C? Odgovor je jednostavan – njima to ne treba.
Većina viših kralježnjaka, osim nekih ptica, zamoraca i viših primata uključujući ljude, sami proizvode vitamin C. Mačke i psi sintetiziraju vitamin C u jetri i obično im nije potreban unos vitamina C hranom ili dodaci prehrani.
Vitamin C sintetizira se u njihovim tijelima iz glukoze, koja se oslobađa iz tjelesnog “rezervoara” glukoze poznatog kao glikogen. Sav višak glukoze unesen hranom ili proizveden u metaboličkim procesima pretvara se u glikogen, složeni šećer i polisaharid gdje su molekule glukoze međusobno razgranate.
Jetra prvenstveno skladišti glikogen, a manji dio skladišti u skeletnim mišićima. Kod ptica i gmazova sinteza vitamina C odvija se u bubrezima.
Evo pojednostavljenog pregleda enzimskih koraka uključenih u pretvaranje glukoze u vitamin C:
1. Nekoliko enzima katalizira pretvorbu glukoze u D-glukuronat.
2. Enzim glukuronat reduktaza pretvara D-glukuronat u L-gulonat.
3. Enzim gulonolaktonaza pretvara L-gulonat u L-gulonolakton.
4. Zbog odsutnosti enzima L-gulonolakton oksidaze u našoj vrsti, L-gulonolakton se ne pretvara u 2-keto-L-gulonolakton.
5. 2-keto-L-gulonolakton spontano se pretvara u askorbinsku kiselinu, što je vitamin C.
Vrste koje su izgubile sposobnost sintetiziranja vitamina C imaju nefunkcionalan GULO gen (L-gulonolakton oksidaza), koji je postao pseudogen i izgubio sposobnost proizvodnje enzima. Kod ljudi se ovaj pseudogen za L-gulonolakton oksidazu nalazi na kromosomu 8.
Naravno, nedostatak ovog ključnog enzima za završni korak sinteze vitamina C nije jedini razlog zašto moramo konzumirati voće i povrće. Naša evolucija nas je dovela do toga da imamo koristi od konzumacije voća iz raznih razloga, uključujući dijetalna vlakna i druge korisne spojeve.