INDIKATIVNO.com

INDIKATIVNO.

Čudne relikvije iz prošlosti – Kokainski kalendar iz 1979. godine

Evo jedne čudne relikvije iz prošlosti: kalendar iz 1979. godine posvećen kokainu. Da, dobro ste pročitali, teškoj psihostimulativnoj drogi. Iako je tvar bila ilegalna, u to doba nije se smatrala toliko pogubnom što će se ispostaviti katastrofalnom predodžbom. Bilo je normalno reklamirati gadžete kokaina u časopisima. Čudnovati kalendar za svaki mjesec sadrži fotografiju koja prikazuje biljku koke u različitim fazama tranzicije do njene krajnje forme kokaina u prahu odnosno od uzgoja i izvora koke  na planinama Anda do njenog konačnog odredišta kao božićnog poklona, ​​i naravno, korisnike koji uživaju u njoj.

 

 

Mjeseci su pored fotografija popraćeni citatima o kokainu i njegovom različitom porijeklu. Na kalendaru se također nalazi kratka povijest kokaina i njegova kronologija od 900. god. do 1979. god. na prednjoj strani materije. Kalendar je u San Franciscu objavio Red Dog Productions.

 

 

Pogledajte stil fonta (slova) naslova kalendara… Izgleda li poznato? Kalendar je objavljen neposredno prije ere predsjednika Regana i početka rata protiv droge, kada je kokain opisan u izvješćima američke vlade kao “ne izaziva fizičku ovisnost i obično ne rezultira ozbiljnim društvenim posljedicama, kao što su kriminal, bolnička hitna pomoć ili smrt”

 

Popularnost na vrhuncu

Korištenje kokaina doživjelo je porast popularnosti u 1970-ima do svog vrhunca u 1980-ima. Tijekom tog vremena, kokain se povezivao sa slavnim osobama, high rollersima i glamuroznim zabavama. Magazin Rolling Stone je ovo desetljeće opisao kao dominaciju “ekstremne” seksualne aktivnosti, korištenja droga i naravno rock glazbe. Istraživanje koje je proveo časopis pokazalo je da je 20 posto ispitanika priznalo da je probalo kokain.

Nadalje, kako je pokret za građanska prava bilježio pobjedu za pobjedom za tamnopute Amerikance, negativna asocijacija između rase i kokaina je počela kopniti. Kokain je postao droga koju su rock zvijezde i slavne osobe koristile da ostanu budne cijele noći, da se neobuzdano zabavljaju i da budu dio scene koja je bila neodoljivo dekadentna i privlačna, što ga čini vrhunskim društvenim mazivom i statusnim simbolom.

Ogromna potražnja utječe na modifikaciju proizvodnje

Ali kokain nije mogao pratiti bijesnu potražnju među društvenom elitom. Potkraj 1980-ih, proizvođači kokaina našli su se pred posebnim problemom da nemaju dovoljno droge da zadovolje svoje kupce. Morali su se praviti rezovi. Dobavljači su koristili jednostavnu sodu bikarbonu za razrjeđivanje čistog kokaina u prahu, čineći ga jeftinijim za izradu i kupnju. Ovaj noviji, prljaviji oblik kokaina više nije bio luksuz bogatih i slavnih; sada  se čak i obični i siromašni puk mogao dočepati droge. Stvaranje ovog oblika kokaina podrazumijeva zagrijavanje dok ne proizvede zvuk pucanja, dajući mu ime: crack kokain, freebase kokain ili jednostavno “crack”. Kada je stigao na tržište, crack kokain je uveliko prihvaćen.

 

 

Opterećenje zdravstvenog sistema i posljedice

Časopis Primary Care piše da su hospitalizacije za hitne medicinske slučajeve kao rezultat korištenja crack kokaina porasle za više od 100 posto od 1985. do 1986. god., vremenskog razdoblja u kojem su ga bande počele distribuirati.   Prema  Gallupu, zlouporaba kokaina je od problema slavnih prešla u “stvarno zastrašujući problem”.

 

 

 

Ratovanje bandi i pojam “crack beba” (djeca izložena crack kokainu kao fetusi) doveli su do toga da je 42 posto Amerikanaca tvrdilo da je crack (i drugi oblici kokaina) “najozbiljniji problem za (američko) društvo”.

 

 

izvor rarehistoricalphotos.com

(Photo credit: Monsterchildren.com / River Oaks Treatment Center / Worth Point)

Sviđa vam se post, podijelite na omiljenim mrežama:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *