Hortenzije (lat. Hydrangea) ili kod nas poznat kao Hadžibeg rod je listopadnih grmolikih biljaka iz porodice kritosjemenjača. Danas je zbog svog dekorativnog izgleda rasprostranjena diljem svijeta, a osim sto ukrašava vrtove i avlije sa svojim gustim grmolikim izgledom može poslužiti i kao ograda. Međutim sve zavisi od vrste hortenzije kojih ima preko 80 vrsta zavisno od stabla i cvijeta. U ovom tekstu osvrt neće biti previše opširan već daje određene smjernice koje bi olakšale uzgoj istih.
Da pojednostavimo stvari, svi želimo hortenzije koje su prije svega otporne na lošije vremenske uslove. Drvenasta vrsta se pokazala mnogo otpornija od zeljaste, redovna prihrana tj. jednom u rano proljeće će joj dati uz redovno zaljevanje krupne cvjetove i gust grm. Sa druge strane zeljasta vrsta zahtijeva određenu pažnju u zimskom periodu poput prekrivanja same biljke specijalizovanim tkaninama koje će je zaštititi od mraza, ali i to neće biti garant uspješnog cvata sljedeće godine, nije joj strano višegodišnje oporavljanje. Zato u svakom slučaju preporuka je drvenasta vrsta.
Uzgoj hortenzija u vazama i njihovo presađivanje ne zahtijeva stručno znanje, mlada zelena grana se zasiječe ukoso, a listovi odrežu za dvije trećine. Ali detaljnije o samom procesu presađivanja u nekom narednom tekstu. Biljka voli sjenovito područje, ali ako vam je u vazama poželjno je staviti ju na mjesto sa jutarnjim suncem. Bitno je napomenuti uklanjanje starih grana, da bi se na proljeće pojavile nove.
Hortenzije vole vlažno tlo, stoga je u vrućim ljetnim danima potrebno i jutarnje i večernje zalijevanje. Naravno da je jedna od zanimljivijih karakteristika hortenzija mijenjanje boje samog cvata, takav efekat se dobija mijenjanjem samog tla. Dakle pH tla određuje boju cvijeta, tako da kiselo tlo daje plave cvijetove dok su bijeli i ružičasti karakteristični za alkalno tlo. Međutim ovaj proces mijenjanja boje cvijeta zahtijeva duži vremenski period, iako ima slučajeva da se zbog određenih atmosferskih prilika tlo samo promijeni pa tako i cvijet, bez ljudskog faktora.