INDIKATIVNO.com

INDIKATIVNO.

Izmišljeni jezici iz svijeta filma i knjige

Jezik je veoma moćno sredstvo karakterizacije likova u filmu i književnosti, stoga ne čudi da su neki pisci u skladu sa određenom potrebom počeli izmišljati vlastite jezike. Takva praksa je posebno popularna u žanrovima naučno fantastičnog karaktera. Vjerojatno ste čuli za jezike poput klingonskog, vilenjačkog, parselskog i mnogih drugih, a u nastavku teksta ćemo vam pokušati približiti neke od zanimljivih detalja o najpopularnijim izmišljenim jezicima.

 

KLINGONSKI – STAR TREK

 

Možda i najpoznatiji izmišljeni jezik, nastao sredinom 1980-ih godina prošlog stoljeća za potrebe Star Trek franšize. Prvobitno klingonski jezik je bio nasumično brbrljanje gdje je akcenat stavljen samo na izgovor. Međutim Marc Okrand u epizodi Potraga za Spockom usavršava jezik dajući mu određeni vokabular, izgovor ali i neka gramatička pravila. Da bi jezik bio krajnje neobičan i zvučao zaista izvanzemaljski Okrand je umjesto uobičajenog poretka gramatičkih struktura obrnuo redosljed, tako smo dobili sljedeći poredak u rečenici objekat – predikat – subjekt. Kao primjer navesti ćemo rečenicu ˝Ja vozim auto˝, na klingonskom bi zvučala ˝Auto vozim ja˝.  Interesantno je da je i Shakespeareov Hamlet preveden na klingonski.    Qapla´

 

 

Vilenjački jezik – Romani J.R.R. Tolkiena

 

Tolkien je započeo stvaranje svog prvog jezika između 1910. i 1911. godine, a knjige su izdane 1954. godine. To nam ukazuje koliko je zapravo teško stvarati novi jezik. Olakšavajuća oklonost je bila ta da je Tolkien bio filolog. Vilenjački jezici zapravo uključuju sve jezike koje koriste vilenjaci, ali samo su jezici sindrain i quenya dovoljno razvijeni gramatički da bi se mogli naučiti i koristiti. Sindrain je uglavnom utemeljen na velškom a quenya na finskom jeziku. Fanovi Tolkienovih djela ta su dva jezika i njihove dijalekte prvo mogli čuti u ekranizaciji Gospodar Prstenova a kasnije i u Hobitu. Sam Tolkien je rekao da su vilenjački jezici suviše komplicirani te da ih nije kreirao da bi ih ljudi upotrebljavali.

 

 

Novogovor – Newspeak

 

George Orwell je izmislio ovaj jezik za svoj distopijski roman 1984. godine. Novogovor je u smislu gramatike i vokabulara bio pojednostavljen, a iz jezika je bila izbačena svaka riječ sa negativnim značenjem. Djeluje pomalo nevjerojatno ali jezik je u mnogome oblikovao društvo iz knjige.

 

Parselski jezik – Harry Potter

 

Također jedan od jezika za koji ste vjerojatno čuli. Ovaj jezik nema pismeni oblik, J.W Rowling ga je tek ugrubo pisala u knjigama. Osobe koje pričaju parselski nazivaju se parselusti, pričanje jezika je zapravo nasljedna vještina, osim u slučaju Harry Pottera. S obzirom da se radi o jeziku zmija, većinom se sastoji od siktanja. Građen je tako da pojedinac može oblikovati samo kratke rečenice, koje se sastoje od subjekta objekta i predikata. Parselski jezik nije jednostavan ali je vrlo sažet.

 

 

Dothraki – Igra Prijestolja

 

Romani serijala Pjesma leda i vatre te mega popularna serija Igre prijestolja naveli su mnoge na učenje dva izmišljena jezika: dothrakijskog i valyriskog. Mnogi su ubijeđenja da je George R.R. Martin stvaralac dothrakijskog jezika ali istina je malo drugačija. Martin je okvirno opisao taj jezik u svojim knjigama i koristio tek 54 riječi. Tek ga je David J. Petersen, jezikoslovac koji se bavi stvaranjem novih jezika oblikovao i razvio za potrebe serije. Dothrakijski je jezik nomada ratnika te se njegov izgovor temelji na arapskom, španjolskom, estonskom i svahili jeziku. Dans je to potpuno funkcionalan jezik sa preko 3000 riječi, te se razvija iz dana u dan. Valyrski je prema historiji navedenoj u romanima Pjesma leda i vatre izumro prije 400. godina te je i manje razvijen od dothrakijskog.

 

Sviđa vam se post, podijelite na omiljenim mrežama: