U posljednjih par desetljeća, digitalna tehnologija i efekti postali su sastavni dio filmske industrije, dok su neki filmovi snimljeni gotovo isključivo tom tehnologijom. Wētā FX je jedna od vodećih na tom području.
Prije točno 30 godina, trojica filmskih entuzijasta i zaljubljenika u filmsku čaroliju, Peter Jackson, Richard Taylor i Jamie Selkirk, osnovali su tvrtku za specijalne efekte Weta Digital.
Kompjuteri kao budućnost snimanja filma
Nakon što je redatelj Peter Jackson u kinu pogledao Steven Spielbergov film Jurski park (Jurassic Park, 1993.), ostao je zadivljen digitalno stvorenim svijetom dinosaura (kao i sva publika, uostalom) i shvatio kako su kompjuteri budućnost snimanja filma.
Peter Jackson je s Taylorom i Selkirkom svoje ranije filmove Bad Taste (1987.), Meet the Feebles (1989.) i Braindead (1992.) snimio uz pomoć praktičnih specijalnih efekata, a kako je osoba koja voli cjelokupan posao oko filma raditi sam, odlučeno je za korak naprijed po tom pitanju. Jer i stvaranje CGI efekata je za sve njih dio užitka snimanja filma.
Rad na specijalnim efektima kao izgovor za kupovinu kompjutera
Weta Digital je osnovan kako bi za Jacksonov idući film koji je trebao početi sa snimanjem, Nebeska stvorenja (Heavenly Creatures, 1994.), mogli stvoriti specijalne efekte za film. Prema Jacksonovim riječima, ti efekti nisu bili potrebni u filmu, ali im je trebao izgovor kako bi kupili kompjuter i potreban software za stvaranje efekata i da se okušaju u toj novoj tehnologiji.
Film Nebeska stvorenja je svojom nominacijom za Oscara dobio pozornost Hollywooda, kao i Weta Studios, te je uslijedio prvi hollywoodski film Zastrašivači (The Frighteners, 1996.) s Michaelom J. Foxom u glavnoj ulozi. Ali onaj pravi uzlet Weta Studiosa se dogodio kad je Jackson snimio trilogiju Gospodar prstenova (Lord of the Rings), jednog od najpoznatijih serijala filmova ikad snimljenih.
Kako su se za sve nove projekte zahtijevala brža i snažnija računala kojih je danas na tisuće u tom studiju, prvi kupljeni kompjuter Weta Studiosa za Nebeska stvorenja danas simbolično služi kao držač za vrata, a Weta Studios je promijenio ime u Wētā FX.
Stvaranje novih tehnologija za filmove
Za Gospodar prstenova, rađena je Motion-capture tehnika kako bi glumca Andyja Serkisa pretvorili u Golluma, te je po inovaciji te tehnike Wētā FX i danas najpoznatija uz Massive tehologiju. Massive (Multiple Agent Simulation System in Virtual Environment) tehnologiju je stvorio Stephen Regelous za Wetu za upotrebu u trilogiji Gospodar prstenova, a koja duplicira na tisuće, čak i milijune, zasebnih jedinki (ljudi, životinje, stvari) koje imaju individualno ponašanje. Ova revolucionarna tehnologija upotrebljena je za stvaranje velikih vojski kojima ti filmovi obiluju, kao i cijelog grada i njegovih stanovnika u King Kongu (2005.).
Zahvaljujući inovativnosti na polju specijalnih efekata, Wētā FX je prepoznata u svijetu filma te se koristila u nekima od najpoznatijih filmova koji su snimljeni u posljednjih 20 godina. Samo neki od njih su: Avatar, trilogija Hobit, serijal X-Men, Osvetnici: Rat beskonačnosti i mnogi drugi.